Problemy z zasięgiem WiFi?


Chcesz kupić kamerę bezprzewodową, ale nie wiesz czy zasięg WiFi będzie wystarczający? A może jesteś już posiadaczem bezprzewodowego systemu do monitoringu, ale któraś z kamer gubi sygnał?

Zazwyczaj gdy instalujemy monitoring robimy to ze względu na bezpieczeństwo. Jednak nie zawsze możemy pozwolić sobie na położenie przewodów i decydujemy się wtedy na rozwiązania bezprzewodowe. Jest to wygodne ponieważ do kamer WiFi musimy jedynie doprowadzić zasilanie, ale niestety ma swoje wady. Zmorą systemów bezprzewodowych jest siła sygnału, która potrafi drastycznie spaść w momencie napotkania na swojej drodze ( np. kamera – router ) jakiejś przeszkody np. ściany. Zanim zdecydujemy się na kupno systemu bezprzewodowego dobrze jest zrobić test naszego zasięgu WiFi. W obecnych czasach większość z nas posiada telefony komórkowe z możliwością ściągania różnych aplikacji. Do sprawdzania naszego zasięgu WiFi idealnie nadają się takie aplikacje jak np. WiFi Analyzer. Dzięki temu możemy przy pomocy telefonu sprawdzić zasięg WiFi w miejscu w którym planujemy montaż kamery. Co zrobić w sytuacji kiedy okaże się że zasięg naszej sieci bezprzewodowej pozostawia wiele do życzenia? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów jak możemy rozwiązać problemy z zasięgiem naszego bezprzewodowego monitoringu.

Zastosowanie anten wzmacniających sygnał

Na rynku możemy znaleźć anteny zarówno dookólne jak i panelowe, które przykręcamy w miejsce anteny naszego urządzenia ( np. naszej kamery WiFi ).

 
Anteny takie zazwyczaj pracują w paśmie 2,4 – 2,48 – 2,5 GHz i umożliwiają wzmocnienie sygnału z kamer o słabszej mocy do około 8dBi. Ciężko określić ile metrów zasięgu można zyskać dzięki takim urządzeniom, ponieważ jest to kwestia ilości oraz struktury przeszkód po drodze a także mocy samego nadajnika (router), jednak na pewno jest to tanie i na niedużych odległościach dobre rozwiązanie.

Jeżeli jednak z jakichś powodów nie chcemy stosować takiej anteny, lub nasz sygnał WiFi nadal będzie zbyt słaby aby nasz monitoring działał stabilnie należałoby rozważyć zastosowanie poważniejszego extendera (wzmacniacza ) sygnału. Jako wzmacniacz sygnału bezprzewodowego bardzo dobrze się sprawdzają urządzenia typu Nanostation marki UBIQUITI (ewentualnie tańsze rozwiązanie - TP-LINK CPE). Urządzenia te mogą być stosowane jako punkty dostępowe które wg. producenta mogą zwiększyć zasięg naszej sieci bezprzewodowej nawet do 2km ( póki co testowaliśmy takie rozwiązania na 200m ), a w przypadku zastosowania kompletu – tj. 2 sztuk przy odpowiedniej konfiguracji mogą stworzyć most radiowy (AirMAX), którego zasięg może osiągać nawet 5 km.

Jeżeli żadne z tych rozwiązań nam nie odpowiada pozostaje nam jedynie położenie przewodów.