Miejsce montażu

Zastosowanie kamer w codziennym życiu stało się bardzo popularne, szczególnie w ciągu kilku ostatnich lat. Duży wybór kamer dostępnych na rynku oraz niewielka cena uczyniła ten „luksus” bardzo powszechną … modą. Mamy dzięki temu możliwość monitorowania wnętrz mieszkań w bloku, domów jednorodzinnych czy też magazynu lub firmy, a także obserwowania rzeczywistości na zewnątrz tych powierzchni takich jak: najbliższa okolica, podwórko, parking, ogród czy plac budowy. Użycie kamery daje nam poczucie bezpieczeństwa oraz powoduje, że czujemy się chronieni przed utratą naszego mienia np. w wyniku kradzieży czy wypadku losowego lub świadomego aktu wandalizmu. Dlatego też planując zakup kamery warto dobrze zastanowić się nad tym, jaką funkcję ma ona spełniać, czyli na co ma patrzeć (czy chcemy, aby monitorowała jakiś konkretny obiekt, obszar, rzecz itp.), w jakiej odległości znajduje się obiekt obserwacji w stosunku do planowanego miejsca montażu, jakiej dokładności oczekujemy (co chcemy widzieć wyraźnie i precyzyjnie, a co może być widoczne bez szczegółów – widok ogólny) oraz czy rozmiar obszaru monitoringu będzie miał być zapewniony przez użycie kamery „statycznej” czy obrotowej. Te informacje pomogą nam optymalnie dobrać kamerę do naszych potrzeb i zapewnią kompromis pomiędzy wymaganą funkcjonalnością a wydatkiem, jaki w związku z tym poniesiemy.

MIEJSCE MONTAŻU KAMERY – MOGĘ WSZĘDZIE?

Planując miejsce montażu kamery należy sprawdzić, jakie mamy „media” w poblizu tego miejsca, a konkretnie chodzi o sprawdzenie czy mamy blisko gniazdo sieci LAN lub określenie mozliwości położenia kabla LAN od naszego routera do miejsca montażu. Tak samo należy zweryfikować gniazdo sieci elektrycznej – jak daleko mamy najbliższe gniazdko i czy będzie konieczne przedłużenie przewodu zasilającego. Jeśli to możliwe, to zawsze należy rozważyć możiwość połączenia kablowego naszej kamery, jako zdecydowanie najbardziej stabilnego i niezawodnego, a dopiero wtedy, gdy okaże się to niemożliwe lub wymagało będzie nadmiernej ingerencji w wygląd naszego mieszkania, decydować się na połączenie z użyciem sieci WiFi. Na co wtedy zwrócić uwagę sprawdź w innym naszym artykule - https://zintronic.pl/blog/kamery-wifi-co-trzeba-wiedziec.

Zajmiemy się głównie aspektem montażu kamery na zewnątrz oraz wewnątrz dużych powierzchni, gdyż jeśli chodzi o umieszczenie jej we wnętrzach mieszkań, to ze względu na mniejsze gabaryty pomieszczeń, każdy jest w stanie ustalić położenie tak, aby rejestrowała dokładnie to, na czym nam zależy.  

Kiedy zamierzamy zamontować kamerę na zewnątrz bloku czy budynku musimy mieć zgodę wspólnoty lub spóldzielni mieszkaniowej, w przeciwnym razie robimy to samowolnie. Zanim zainstalujemy kamerę, sprawdźmy, co będzie obejmował obraz. Możemy bez ograniczeń monitorować i obserwować swój teren, nie naruszając przy tym prywatności sąsiadów. Jednak każdy z nas ma prawo do prywatności, dlatego nie możemy podglądać sąsiadów, nawet jeśli nie robimy tego celowo. Zgodnie z prawem możemy zamontować kamerę w dużym bloku, jeśli istnieje ku temu wyraźny powód. Jeżeli czujemy się zagrożeni, możemy zdecydować się na takie rozwiązanie. Pamiętajmy wtedy, by zawiesić wtedy tabliczkę informacyjną. Powinnismy napisać na niej, kto odpowiada za utrwalanie obrazu z kamery. Taka informacja przyda się, jeżeli dojdzie do przestępstwa i służby ścigania będą mogły zwrócić się o udostępnienie nagrań. W takiej sytuacji wiadomo, do kogo można się zwrócić po nagrania.

FUNKCJE OPTYCZNE KAMERY

Będąc już świadomymi ograniczeń prawnych jakie wiązą się z montażem kamery, możemy przejść do zaplanowania, jaki widok kamera ma rejestrować. Istotnym parametrem jest ogniskowa obiektywu zastosowanego w kamerze, która określa kąt widzenia, jaki będzie ona obejmowała. Im większa ogniskowa (wyrażona w mm), tym mniejsza wartość kąta widzenia kamery.

Większość kamer dostępnych w ofercie firmy Zintronic to kamery ze stałą ogniskową 2,8 mm oraz 3,6 mm, które mają kąt widzenia odpowiednio: ok. 109⁰ oraz ok. 74⁰. Dostępne także są kamery ze zmienną ogniskową, którą możemy regulować w określonym zakresie np. między 2,8 a 12 mm – najczęściej określą się to jako funkcja motor-zoom, czyli zoom optyczny.

WYSTARCZY MI JEDNA KAMERA. CZY NA PEWNO?

Wiedząc o tym, że kamera może obserwować konkretny obszar (kąt widzenia), możemy przejść do oszacowania liczby kamer, które miałaby zapewnić monitorowanie wymaganego obszaru. Jeśli miałaby to być 1 kamera o kącie widzenia 109⁰, to zarówno użycie kamery „nieruchomej” (tzw. bullet), jak i obrotowej, w bardzo uproszczonym schemacie będzie wyglądało tak:

Widać zatem, że w zależności od tego, jak daleko będą znajdowały się interesujące nas obiekty, to albo będą widoczne w polu widzenia kamery, albo nie. Argumentem „na plus” kamery obrotowej będzie w tym wypadku fakt, że taką kamerę możemy zdalnie przesunąć w lewo lub prawo i zobaczyć obszar wcześniej nie widoczny. Jednak należy pamiętać, że kąt widzenia się nie zwiększa i nadal widzimy w zakresie 109⁰ - możemy jedynie zobaczyć inną strefę, ale kosztem innej, która przy ruchu kamery przestaje być widoczna, czyli tzw. „martwej” strefy. Dlatego jeśli 1 kamera nie spełnia naszych oczekiwań, należy rozważyć umiejscowienie 2 kamer w dwóch różnych miejcach wg poniższego uprszczonego schematu:

W ten sposób pokrywamy znacznie większy obszar pola widzenia i zapewniamy monitoring obszaru, na którym nam zależy. Taki schemat zastosowania 2 kamer „nieruchomych” jest efektywniejszym rozwiązaniem niż użycie 1 kamery obrotowej, choć ta potrafi dzięki funkcji obrotu rozszerzyć zakres pola widzenia do 320⁰ (jak np. kamera Zintronic P5 lub P5 Pro - https://zintronic.pl/kamera-obrotowa-zintronic-p5-ip-wifi-2-8mm-5-mp-ir-40m lub https://zintronic.pl/kamera-obrotowa-ip-wifi-zintronic-p5-pro-5mp-motozoom-ir-50m ) lub poruszać się bez limitu i obracać się dokoła (jak kamera Hikvision 2DE4425IW - https://zintronic.pl/kamera-ip-szybkoobrotowa-hikvision-ds-2de4425iw-de-e-3-7-mpx-4-8mm-120-mm ).

ZOOM OPTYCZNY A ZOOM CYFROWY

Jeśli już wiemy ile kamer będziemy chcieli zamontować oraz jaki teren będzie monitorowany, to pozostaje jeszcze ustalenie jak bardzo szczegółowego obrazu będziemy potrzebowali. Oczekiwania należy ustalić w miarę precyzyjnie, aby dokonać świadomego kompromisu pomiędzy funkcjonalnością a ceną. Często zdarza się, że chcemy, aby widać było nasz samochód stojący na parkingu na tyle wyraźnie, by można było odczytać numer rejestracyjny czy też twarz osoby siedzącej w środku. Innym częstym rozwiązaniem jest chęć, aby można było odczytać numery listów przewozowych podczas pakowania paczek w magazynie firmy. Takie rozwiązania wymagają użycia funkcji przybliżenia obrazu, czyli zoom: cyfrowy i optyczny. Cyfrowy zoom powiększa obraz odczytany bezpośrednio przez matrycę za pomocą oprogramowania (wraz z coraz większym przybliżeniem obraz traci na jakości), natomiast wykorzystując zoom optyczny możemy powiększyć obraz bez żadnej straty na jakości (dzięki zmiennej ogniskowej obiektywu). Różnicę obrazuje poniższe porównanie:

Zdecydowana większość kamer jest wyposażona jedynie w funkcję zoom cyfrowy z konretną krotnością powiększenia obrazu np. 3X, 4X czy 5X. Dostępne są także kamery z funkcją zoom optyczny, często nazywaną motorzoom. Takie kamery są zazwyczaj droższe od tych, posiadających tylko zoom cyfrowy, a cena wzrasta im wiekszą krotnośc tej funkcji oferuje producent. W ofercie firmy Zintronic mamy także produkty wyposażone w tę funkcję, a które cieszą się dużą popularnością wśród naszych klientów. Są to m.in.: kamery obrotowe P5 Pro (5X) - https://zintronic.pl/kamera-obrotowa-zintronic-p5-ip-wifi-2-8mm-5-mp-ir-40m oraz P5 Ultimate (20X) - https://zintronic.pl/kamera-obrotowa-ip-wifi-p5-ultimate-5mpx-4mpx-zoom20x , a także B8 Ultimate (5X) - https://zintronic.pl/kamera-ip-poe-zintronic-b8-ultiamte-2-7-13-5mm-8mp-60m-ir .

ZDALNY PODGLĄD DO KAMER – APLIKACJA MOBILNA

Wyposażeni w pełną wiedzę dotyczącą naszych oczekiwań przystępujemy do wyboru konkretnego modelu kamery. Wybierając 2 lub więcej kamer, szczególnie kiedy zainteresowały nas różne modele, należy rozważyć także fakt, z jaką aplikacją współpracują wybrane przez nas kamery. Jest to istotne, głównie dla naszej wygody użytkowania, abyśmy mogli mieć możliwość podglądu obrazu z kamer oraz nagrań zapisanych na karcie SD, w jednej aplikacji. W ofercie firmy Zintronic mamy kamery w większości działające na dwóch aplikacjach: CamHiPro oraz Bitvision. Szczegółowy podział dostępnych kamer w zależności od aplikacji mobilnej przedstawia poniższa tabela:

Ładowanie...