Miejsce montażu

Zastosowanie kamer w codziennym życiu stało się bardzo popularne, szczególnie w ciągu kilku ostatnich lat. Mamy dzięki temu możliwość monitorowania wnętrz mieszkań w budynkach mieszkalnych, domów jednorodzinnych czy też magazynu lub firmy, a także podglądu z zewnątrz tj. najbliższa okolica, podwórko, parking, ogród czy plac budowy. Użycie kamery daje nam poczucie bezpieczeństwa oraz sprawia, że czujemy się chronieni przed utratą/zniszczeniem naszego mienia np. w wyniku kradzieży, wypadku losowego lub świadomego aktu wandalizmu. Dlatego też, planując zakup kamery, warto dobrze zastanowić się nad tym, jaką funkcję ma ona spełniać, czyli jaki obiekt ma monitorować. Ważnym czynnikiem do ustalenia, jest to, czy chcemy, aby monitorowała jakiś konkretny obiekt, obszar, rzecz oraz w jakiej odległości znajduje się obiekt obserwacji w stosunku do planowanego miejsca montażu, jakiej dokładności oczekujemy, co chcemy widzieć wyraźnie i precyzyjnie, a co może być widoczne bez szczegółów – widok ogólny? Czy pokrycie obszaru monitoringu będzie miało być zapewnione przez użycie kamery statycznej, czy obrotowej? Te informacje pomogą nam optymalnie dobrać kamerę do naszych potrzeb i zapewnią kompromis pomiędzy wymaganą funkcjonalnością a wydatkiem, jaki w związku z tym poniesiemy. 

MIEJSCE MONTAŻU KAMERY – MOGĘ WSZĘDZIE?

Planując miejsce montażu kamery, należy sprawdzić, jakie możliwości mamy w pobliżu tego miejsca, konkretnie chodzi o sprawdzenie, czy mamy blisko gniazdo sieci LAN (router, switch) lub określenie możliwości położenia kabla LAN od naszego routera do miejsca montażu. Tak samo należy zweryfikować gniazdo sieci elektrycznej – jak daleko mamy najbliższe gniazdko i czy będzie konieczne przedłużenie przewodu zasilającego. Jeśli to możliwe, to zawsze należy rozważyć możliwość połączenia kablowego naszej kamery, jako zdecydowanie najbardziej stabilnego i niezawodnego, a dopiero wtedy, gdy okaże się to niemożliwe lub wymagało będzie nadmiernej ingerencji w wygląd naszego mieszkania, decydować się na połączenie z użyciem sieci Wi-Fi. Na co wtedy zwrócić uwagę sprawdź w innym naszym artykule - https://zintronic.pl/blog/kamery-wifi-co-trzeba-wiedziec.

Zajmiemy się głównie aspektem montażu kamery na zewnątrz oraz wewnątrz dużych powierzchni, gdyż jeśli chodzi o umieszczenie jej we wnętrzach mieszkań, to ze względu na mniejsze gabaryty pomieszczeń, każdy jest w stanie ustalić położenie tak, aby rejestrowała dokładnie to, na czym nam zależy. Kiedy zamierzamy zamontować kamerę na zewnątrz bloku czy budynku, musimy mieć zgodę wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, w przeciwnym razie robimy to samowolnie. Zanim zainstalujemy kamerę, sprawdźmy, co będzie obejmował obraz. Możemy bez ograniczeń monitorować i obserwować swój teren, nie naruszając przy tym prywatności sąsiadów. Jednak każdy z nas ma prawo do prywatności, dlatego nie możemy podglądać sąsiadów, nawet jeśli nie robimy tego celowo. Zgodnie z prawem możemy zamontować kamerę w dużym bloku, jeśli istnieje ku temu wyraźny powód. Jeżeli czujemy się zagrożeni, możemy zdecydować się na takie rozwiązanie. Należy pamiętać wtedy, by zawiesić tabliczkę informacyjną. Powinniśmy napisać na niej, kto odpowiada za utrwalanie obrazu z kamery. Taka informacja przyda się, jeżeli dojdzie do przestępstwa. Wtedy służby ścigania będą mogły zwrócić się o udostępnienie nagrań.

FUNKCJE OPTYCZNE KAMERY

Będąc już świadomym ograniczeń prawnych, jakie wiążą się z montażem kamery, możemy przejść do planowania, jaki widok kamera ma rejestrować. Istotnym parametrem jest ogniskowa obiektywu zastosowanego w kamerze, która określa kąt widzenia, jaki będzie ona obejmowała. Im większa ogniskowa wyrażona w mm, tym mniejsza wartość kąta widzenia kamery.

Większość kamer dostępnych w ofercie firmy Zintronic to kamery ze stałą ogniskową 2,8 mm oraz 3,6 mm, które mają kąt widzenia odpowiednio: ok. 109⁰ oraz ok. 74⁰. Dostępne także są kamery ze zmienną ogniskową, którą możemy regulować w określonym zakresie np. między 2,8 a 12 mm – najczęściej określą się to jako funkcja motor zoom, czyli zoom optyczny.

WYSTARCZY MI JEDNA KAMERA. CZY NA PEWNO?

Wiedząc o tym, że kamera może obserwować konkretny obszar (kąt widzenia), możemy przejść do oszacowania liczby kamer, które miałaby zapewnić monitorowanie wymaganego obszaru. Jeśli miałaby to być 1 kamera o kącie widzenia 109⁰, to zarówno użycie kamery statycznej, jak i obrotowej, w bardzo uproszczonym schemacie będzie wyglądało tak:

Widać zatem, że w zależności od tego, jak daleko będą znajdowały się interesujące nas obiekty, to albo będą widoczne w polu widzenia kamery, albo nie. Argumentem przemawiającym za kamerą obrotową, będzie w tym wypadku fakt, że taką kamerę możemy zdalnie przesunąć w lewo lub prawo i zobaczyć obszar wcześniej niewidoczny. Jednak należy pamiętać, że kąt widzenia się nie zwiększa i nadal widzimy w zakresie 109⁰ - możemy jedynie zobaczyć inną strefę kosztem poprzedniej, która przy ruchu kamery przestaje być widoczna. Dlatego, jeśli jedna kamera nie spełnia naszych potrzeb, należy rozważyć umiejscowienie dwóch kamer w dwóch różnych miejscach wg poniższego uproszczonego schematu:

W ten sposób pokrywamy znacznie większy obszar pola widzenia i zapewniamy monitoring obszaru, na którym nam zależy. Taki schemat zastosowania 2 kamer statycznych, jest bardziej efektywnym rozwiązaniem, niż użycie jednej kamery obrotowej, choć ta potrafi dzięki funkcji obrotu rozszerzyć zakres pola widzenia do 320⁰, jak np. kamera Zintronic P5 lub P5 motozoom.

ZOOM OPTYCZNY A ZOOM CYFROWY

Wiemy już, ile kamer będziemy chcieli zamontować oraz jaki teren będzie monitorowany, pozostaje jeszcze ustalenie, jak bardzo szczegółowego obrazu będziemy potrzebowali. Oczekiwania należy ustalić w miarę precyzyjnie, aby dokonać świadomego kompromisu pomiędzy funkcjonalnością a ceną. Często zdarza się, że chcemy, aby widać było samochód stojący na parkingu, na tyle wyraźnie, by można było odczytać numer rejestracyjny czy też twarz osoby siedzącej w środku. Innym częstym zapotrzebowaniem na funkcję, jest możliwość odczytania numerów na listach przewozowych podczas pakowania paczek w magazynie firmy. Takie rozwiązania wymagają użycia funkcji przybliżenia obrazu, czyli - zoom: cyfrowy i optyczny. Cyfrowy zoom powiększa obraz odczytany bezpośrednio przez matrycę za pomocą oprogramowania (wraz z coraz większym przybliżeniem obraz traci na jakości), natomiast, wykorzystując zoom optyczny, możemy powiększyć obraz bez utraty jakości (dzięki zmiennej ogniskowej obiektywu). Różnicę obrazuje poniższe porównanie: 

Zdecydowana większość kamer jest wyposażona jedynie w funkcję zoom cyfrowy z konkretną wielokrotnością powiększenia obrazu np. 3X, 4X czy 5X. Dostępne są także kamery z funkcją zoom optyczny, często nazywaną motor zoom. Takie kamery są zazwyczaj droższe od tych, posiadających tylko zoom cyfrowy, a cena wzrasta wraz z wielokrotnością tej funkcji, jaką oferuje producent. W ofercie firmy Zintronic mamy także produkty wyposażone w tę funkcję. 
Są to m.in.: kamery obrotowe P5 Motozoom (5X) oraz D8 Ultimate (5X)  i B8 Ultimate (5X).

ZDALNY PODGLĄD DO KAMER – APLIKACJA MOBILNA

Wyposażeni w pełną wiedzę dotyczącą naszych oczekiwań przystępujemy do wyboru konkretnego modelu kamery. Wybierając dwie, bądź więcej kamer, szczególnie kiedy zainteresowały nas różne modele, należy rozważyć także fakt, z jaką aplikacją współpracują wybrane przez nas kamery. Jest to istotne, głównie dla naszej wygody użytkowania, abyśmy mogli mieć możliwość podglądu obrazu z kamer oraz nagrań zapisanych na karcie SD, w jednej aplikacji. W ofercie firmy Zintronic mamy kamery w większości działające na dwóch aplikacjach: CamHipro oraz BitVision. Szczegółowy podział dostępnych kamer w zależności od aplikacji mobilnej przedstawia poniższa tabela:

Ładowanie...