Uchwyty do kamer - rodzaje i zastosowanie

UCHWYTY DO KAMER – RODZAJE I ZASTOSOWANIE

 

Popularność użycia kamer rośnie z każdym dniem, a wszystko to dzięki szerokiej dostępności na rynku tego produktu oraz jego ceny, bo najtańsze kamery nie przekraczają 100 zł, więc możliwość zakupu ma praktycznie każdy. Kiedy już decydujemy się na zakup musimy także pamiętać, że oprócz kamery i karty SD czy rejestratora z dyskiem, powinniśmy zadbać o estetykę montażu kamer i bezpieczeństwo ich pracy. W tym celu powinniśmy rozważyć użycie dedykowanych uchwytów do kamer, które zapewnią, że nasze kamery będą nie tylko dobrze się prezentowały, ale także umożliwią ukrycie wrażliwych na warunki zewnętrzne końcówek kablowych oraz uszczelnią całą konstrukcję.

            Kamery charakteryzują się różną konstrukcją obudowy i to kryterium należy wziąć pod uwagę dobierając właściwy uchwyt. Możemy wyróżnić kamery: kopułkowe, tubowe tzw. „bullet” oraz obrotowe (tzw. PTZ) jak na zdjęciu poniżej:

Dobór uchwytu powinien być dobrany pod konkretny model kamery, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że otwory w uchwycie będą pasowały idealnie do otworów w stopie montażowej kamery. Uchwyty w ofercie firmy Zintronic, które są kompatybilne z kamerami tej samej marki możemy podzielić na: dystansowe, murowe, słupowe czy narożnikowe, a także uchwyty do konkretnych modeli kamer znanych firm tj.: Hikvision, BSC czy Dahua. Przykładowe rodzaje uchwytów przedstawiamy na poniższych zdjęciach:

  Uchwyt dystansowy AKU1V1                                                                Uchwyt dystansowy AKU7V1

  Uchwyt murowy UML-32L30                                                                Uchwyt montażowy UML-32L30X60

                         

  Uchwyt słupowy AKU10V1                                                                Uchwyt na słup OR-100/S

  Uchwyt narożnikowy BD-LC10                                                                Uchwyt łabędziowy BD-B173

 

Warto przed zakupem skonsultować się naszym konsultantem, który doradzi jaki wybór będzie najbardziej optymalny, nie tylko pod kątem zapewnienia estetyki montażu kamery, ale także lub przede wszystkim – zabezpieczenia kamery przed wpływem czynników atmosferycznych i wilgoci.

            Najczęstszymi błędami dokonanymi podczas zamontowania kamer są nieprawidłowe zabezpieczenia końcówek kablowych kamery lub ich brak w ogóle. To w rezultacie, prędzej lub później, prowadzi do niewłaściwej pracy naszego urządzenia, a możemy to zaobserwować poprzez m.in.: zaparowanie obiektywu kamery, ślady płynów w obiektywie, brak połączenia z kamerą – nie ma podglądu na aplikacji mobilnej czy rejestratorze, zaśniedziałe końcówki zasilacza czy wtyczki RJ-45. Uszkodzenie powstałe w wyniku nie przestrzegania powszechnych zasad eksploatacji nie podlegają gwarancji i nie są usuwane bezpłatnie. Koszt potencjalnej naprawy kamery jest w takich sytuacjach porównywalny z zakupem nowej kamery, dlatego tak ważne jest, aby poświęcić należytą uwagę na to, w jaki najlepszy sposób możemy ustrzec się przed takimi zdarzeniami i z pomocą naszego konsultanta dobrać optymalne rozwiązanie.

Przykładowe połączenia kilku kamer z uchwytami obrazujemy poniżej:

 

          

  Koniecznie należy także pamiętać, że planując montaż kamer z użyciem uchwytów często zachodzi także potrzeba umieszczenia zasilaczy. Niestety miejsce w uchwytach jest bardzo ograniczone i na pewno nie uda się nam zmieścić tam ani zasilacza, ani niczego więcej. Dlatego wtedy musimy także zaopatrzyć się w  puszki instalacyjne, które pozwolą na umieszczenie w nich niezbędnego osprzętu. Wtedy wybierając takie puszki koniecznie musimy zwrócić uwagę na to czy są hermetyczne i posiadają odpowiednią klasę szczelności (szczególnie ważne przy montażu na zewnątrz), bo tylko takie produkty gwarantują prawidłowe zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi i wilgocią. Jeśli użyjemy puszek bez uszczelek, tylko z samym zamknięciem, narażamy się wniknięcie wilgoci do wewnątrz i uszkodzenie nie tylko kamery, ale także innych urządzeń podłączonych do tej samej sieci elektrycznej, a to już stwarza zagrożenie zdrowia i życia.

Kilka przykładowych zdjęć obrazujących sposób montażu kamer, których zdecydowanie NIE polecamy, a wręcz odradzamy, zamieszczamy poniżej:

 

 

Powyższe zdjęcia przedstawiają zamontowane kamery na zewnątrz budynków, w których nie użyto uchwytów dystansowych i dlatego cała wiązka kablowa kamery jest widoczna na zewnątrz. Wygląda to dość nieestetycznie, ale przede wszystkim może być niebezpieczne dla kamery. Pomimo tego, że użyte są tutaj osłonki na wtyk RJ-45, to wszystkie przewody są na wierzchu i poddawane czynnikom atmosferycznym oraz wilgoci. Nie zastosowano tu nawet prowizorycznego zabezpieczenia taśmą izolacyjną, więc ryzyko uszkodzenia kamery jest w tych przypadkach bardzo wysokie.

Dla porównania warto zobaczyć jak wyglądają rekomendowane rozwiązania montażu kamer z użyciem uchwytów dystansowych, w których ukryte są przewody łączące kamerę z siecią oraz przewody zasilające. Prawidłowo wykonany montaż ukazuje estetyczny widok całego kompletu i zapewnia optymalne zabezpieczenie przez wpływem czynników atmosferycznych oraz wilgoci. Oto kilka przykładów:

 

 

Kupując naszą pierwszą kamerę czy cały zestaw do monitorowania powinniśmy także pomyśleć
o miejscu i sposobie montażu naszego sprzętu, aby wyglądał on estetycznie umieszczony na ścianach naszego domu, budynku czy słupie. Jednak wygląd powinien iść w parze z właściwym zabezpieczeniem sprzętu i jego pracy tak, żeby maksymalnie zmniejszyć ryzyko jego uszkodzenia wywołanym przez wpływ czynników atmosferycznych (deszcz, śnieg, mgła itp.) oraz wilgoci. Używając odpowiednio dobrane uchwyty wraz z puszkami hermetycznymi do schowania przewodów zasilających dbamy o swoje mienie i przedłużamy ich żywotność, a sobie zapewniamy poczucie bezpieczeństwa i oszczędność pieniędzy.

 

Pełną informację o specjalnie dedykowanych akcesoriach do każdej z dostępnych kamer znajdziecie Państwo na naszej stronie ww.zintronic.pl Dzięki temu unikniecie Państwo problemów z niedopasowaniem sprzętu i komplikacji z montażem oraz nieprawidłowym zabezpieczeniem instalacji.

 

Ładowanie...