Co to POE

Czym jest zasilanie PoE ?

PoE (Power over Ethernet) to metoda dostarczania zasilania i danych w tym samym czasie przy wykorzystaniu pojedynczego kabla UTP (skrętka komputerowa) dla szerokiej gamy urządzeń, począwszy od telefonów biurowych, poprzez anteny, switche, routery a na urządzeniach CCTV kończąc.

Ze względu na zróżnicowane zapotrzebowanie na energię stworzono kilka standardów PoE, a niektórzy producenci poszli o krok dalej i bazując na samej idei PoE - stworzyli własne odmiany.

 

Potocznie mówiąc o PoE mamy na myśli ogólnie przyjęte standardy, 802.af i 802.at, gdzie zasilane urządzenia wymagają dostarczenia napięcia 48V. Kamery PoE i rejestratory PoE Zintronic pracują właśnie w tych standardach.

Zróżnicowanie standardówz

Standard PoE 802.af został opracowany w 2003r., wg. standardu urządzenie zasilające (PoE NVR, PoE Switch) powinno podawać na porcie zasilającym ok. 44~57V przy amperażu 350mA co daje nam mniej-więcej 15W dla danego portu; natomiast urządzenie zasilane (np. Kamera PoE) powinna otrzymywać ok. 37~57V przy 13W. Przy standardzie 802.af możemy używać okablowania UTP w Cat.3 i Cat.5 do dostarczenia zasilania, jednakże ze względu na wymóg przesyłu dość dużej ilości danych pomiędzy urządzeniami CCTV - wymagana jest skrętka kategorii Cat.5e.

Standard PoE 802.at (tzw PoE+) został opracowany w 2009r., wg. standardu urządzenie zasilające(PoE NVR, PoE Switch) powinno podawać na porcie zasilającym ok. 50~57V przy amperażu 600mA co daje nam mniej-więcej 30W dla danego portu; natomiast urządzenie zasilane(np. Kamera PoE) powinna otrzymywać ok. 42~57V przy 25W. Przy standardzie 802.at możemyużywać okablowania UTP tylko Cat.5 i Cat.6 do dostarczenia zasilania, ze względu na wymóg przesyłu dość dużej ilości danych pomiędzy urządzeniami CCTV - wymagana jest skrętka minimum kategorii Cat.5e.

W obu standardach rozróżniamy dwie metody (tryby) zarabiania skrętki - A i B. Jest to o tyle istotne, że każdy z trybów wykorzystuje inne pary żył kabla do transmisji danych i zasilania. Urządzenia Zintronic pracują w obu trybach T568A i T568B.

Inne standardy

Jak już wcześniej wspomniałem - niektórzy producenci urządzeń CCTV stosują swoje własne standardy w myśl idei PoE, nie są to ogólnie przyjęte normy, jednakże mając styczność z tego typu sprzętem - warto o nim wspomnieć:

Duża część urządzeń Ubiquiti zasilana jest napięciem 24V, potocznie nazywamy ten typ Half-PoE (połowa PoE).

Zdarzają się także Kamery PoE zasilane napięciem 12V, tego typu sprzęt jest szeroko dostępny i reklamowany jako ‘PoE’, zwłaszcza w serwisach oferujących tanią elektronikę z Chin. 

 

UWAGA: Zawsze upewnij się, że Twoje urządzenie zasilające PoE i urządzenie zasilane poprzez PoE pracują w tym samym standardzie i w tym samym trybie. Niezgodność standardów zasilania może prowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu.  

 

Pasywne PoE - Jest to wykorzystanie kabla UTP do dostarczania zasilania dla urządzeń, które nie obsługują zasilania w standardzie PoE (np. zwykłe kamery sieciowe). W tym wypadku wstrzykujemy zasilanie 12V (z zasilacza kamery) na wolne żyły kabla UTP za pomocą Rozgałęziacza PoE po stronie switcha / routera i za pomocą takiego samego Rozgałęziacza PoE rozdzielamy zasilanie i transmisję danych dla przyłączy kamery.

Pół-Aktywne PoE - Jest to wykorzystanie urządzenia zasilającego PoE (switch, NVR) do zasilenia urządzenia (kamera) nie obsługującego zasilania PoE. W tym wypadku prowadzimy pojedynczy kabel UTP od urządzenia zasilającego PoE a na jego końcu przyłączamy Stabilizator PoE, który zmniejszy napięcie z 48V do 12V i rozdzieli zasilanie i dane podawane poprzez kabel UTP na końcówkę DC i RJ45; dopiero do Stabilizatora PoE podłączamy kamerę.

Wady i zalety PoE

Niewątpliwą zaletą urządzeń PoE jest ograniczenie ilości okablowania potrzebnego do działania urządzeń. Dzięki konieczności prowadzenia tylko jednego kabla dla danych i zasilania na dość znaczne odległości można sobie pozwolić na montaż kamer w miejscu gdzie nie ma możliwości przyłączenia urządzeń do zasilania sieciowego. Tego typu rozwiązanie pomaga ograniczyć koszty instalacji, pomimo nieco wyższej ceny początkowej urządzeń PoE.

 

Wadą zasilania PoE jest konieczność stosowania urządzeń w tym samym standardzie, koszt początkowy urządzeń PoE jest również stosunkowo wyższy w porównaniu do urządzeń nie wyposażonych w ten standard zasilania. Największą wadą jest jednak konieczność wymiany / serwisowania całego urządzenia zasilającego PoE w momencie awarii; jeżeli korzystamy z rejestratora PoE, a ten ulegnie awarii - trzeba będzie rejestrator wypiąć z sieci monitoringu i odesłać go do Serwisu.

 

Ładowanie...