Ogniskowa obiektywu

Co to jest ogniskowa obiektywu i jej wpływ na wybór kamery CCTV?

Ogniskowa obiektywu jest jednym z najważniejszych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze kamery do monitoringu. Czym ona właściwie jest? Po prostu jest to odległość pomiędzy przetwornikiem kamery, na który pada światło, a centrum optycznym obiektywu, które to światło skupia. Wartość ogniskowej podawana jest zazwyczaj w milimetrach. Dzięki takim informacjom jak ogniskowa obiektywu oraz rozmiar przetwornika jesteśmy w stanie określić jaki kąt widzenia będzie miała dana kamera. Możemy się spotkać z ogniskową stałą lub regulowaną (manualnie lub zdalnie jeżeli kamera jest wyposażona w funkcję motozoom ). Wartość ogniskowej obiektywu jest odwrotnie proporcjonalna do kąta widzenia kamery, w związku z czym im większa wartość ogniskowej tym węższy będzie kąt widzenia kamery. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane ogniskowe, może być to pomocne przy wyborze
kamery:

Jak właściwie mamy interpretować powyższe parametry? Powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie co właściwie chcemy monitorować? Jaki obszar? Jaka maksymalna odległość od kamery w linii prostej ma być monitorowana? Kiedy rozmawiamy z klientami najczęściej poszukiwany jest jak najszerszy kąt widzenia kamery (120, 140 czy nawet 180 stopni). Nikt z nas nie chce wydawać dużo pieniędzy i kupiłby 1 lub 2 kamery, które monitorowałyby teren wokół naszego domu czy firmy. Zapominamy jednak o bardzo ważnej rzeczy. Im szerszy kąt widzenia kamery tym odległość, z której kamera może rozpoznać twarz czy tablice rejestracyjne w ciągu dnia skraca nam się proporcjonalnie. Znając ten fakt możemy zrozumieć dlaczego ogniskowa 2.8 mm jest jedną z najczęściej wybieranych przez naszych klientów. Dla przykładu najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie ogniskowej 2.8mm w kamerach 5 mpx. W tym rozwiązaniu rozpoznawalność utrzymuje się na około 15 m od kamery przy bardzo szerokim kącie 109 stopni. Zwiększając ten kąt widzenia kamery nasza odległość, z której kamera będzie identyfikować ważne dla nas szczegóły będzie maleć. Dla porównania kamery 2 mpx z ogniskowa 2.8 mm mogą rozpoznawać szczegóły maksymalnie z 8-10m.

Jeśli nie jesteśmy pewni co do odległości i kątów jakie chcemy zastosować z pomocą może nam przyjść regulowana ogniskowa. Jeśli wybierzemy kamerę z ręcznie regulowaną ogniskową podczas montażu kamery będziemy mogli dostosować kąt widzenia kamery do monitorowanego obszaru (zazwyczaj przy pomocy małego śrubokręta). Tutaj będzie potrzebny telefon komórkowy z dodaną kamerą do aplikacji aby na bieżąco kontrolować prawidłowość montażu. Jeśli z kolei wybierzemy kamerę z motorzoomem będziemy mogli zmniejszać lub zwiększać kąt widzenia kamery z poziomu telefonu komórkowego lub komputera. Trzeba jednak pamiętać, że zmiana ogniskowej kamery może się odbywać jedynie w czasie rzeczywistym. Funkcja ta nie jest dostępna z poziomu odtwarzania nagrań z kamery. Tak jak widzimy regulacja ogniskowej jest bardzo przydatna. Dodatkowa funkcjonalność w kamerze nie należy do najtańszych. Cena kamery z taka funkcją może zwiększyć się nawet 2 krotnie w porównaniu do kamer ze stałą ogniskową. Kamery IP z funkcją motor zoom w tej chwili to wydatek przynajmniej 500-600 zł .

Ładowanie...