Problem WiFi

Problemy z zasięgiem WiFi?

Chcesz kupić kamerę bezprzewodową, ale nie wiesz, czy zasięg Wi-Fi będzie wystarczający?

A może jesteś już posiadaczem bezprzewodowego systemu do monitoringu, ale któraś z kamer gubi sygnał?

Zazwyczaj, gdy instalujemy monitoring do domu, robimy to ze względu na bezpieczeństwo. Jednak nie zawsze możemy pozwolić sobie na położenie przewodów i decydujemy się wtedy na rozwiązania bezprzewodowe. Jest to wygodne, ponieważ do kamer Wi-Fi musimy jedynie doprowadzić zasilanie, ale niestety ma to swoje wady. Zmorą systemów bezprzewodowych jest siła sygnału, która potrafi drastycznie spaść w momencie napotkania na drodze kamera – router, jakiejś przeszkody np. ściany. Zanim zdecydujemy się na kupno systemu bezprzewodowego, dobrze jest zrobić test naszego zasięgu sieci Wi-Fi. W obecnych czasach, większość z nas posiada telefony komórkowe z możliwością pobierania różnych aplikacji. Do sprawdzania naszego zasięgu Wi-Fi idealnie nadaje się serwis YouTube.

Jak sprawdzić zasięg WiFi ?

Udajemy się w miejsce, w którym chcemy zainstalować kamerę. W telefonie wyłączamy dane komórkowe (LTE) i włączamy Wi-Fi, wchodzimy na stronę YouTube.pl, a następnie wpisujemy „kamera 5 mpx”. Klikamy na film. Po rozpoczęciu odtwarzania filmu W prawym górnym rogu klikamy na 3 kropki, aby rozwinąć opcje. Klikamy jakość i wybieramy 1440p. W tym momencie Odtwarzamy film 5 mpx i jeśli płynnie się odtwarza to super. Możemy montować kamerę i powinno być dobrze. Jeśli w przyszłości nie będą występować dodatkowe zakłócenia sygnału, to kamera powinna działać bez problemu. Jeśli z kolei filmik będzie się zatrzymywał/buforował, to znaczy, że sygnał Wi-Fi w tym miejscu jest za słaby i musimy poprawić sygnał Wi-Fi, zanim zamontujemy kamerę.

Postępując zgodnie z powyższą instrukcją, możemy przy pomocy telefonu sprawdzić, czy zasięg Wi-Fi w miejscu, w którym planujemy montaż kamery, jest wystarczający. Co zrobić w sytuacji, kiedy okaże się, że zasięg naszej sieci bezprzewodowej pozostawia wiele do życzenia? Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak można rozwiązać trudności z zakresem i rozpiętością działania naszego bezprzewodowego monitoringu.

Sprawdz czy twój router nie wymaga wymiany.

Podstawowym elementem systemu Wi-Fi jest router i od niego powinniśmy zacząć. Należy zwrócić uwagę na to, iż ponad 90% kamer Wi-Fi na rynku działa na częstotliwości 2,4 GHz więc taką częstotliwość nasz router musi posiadać. Kamery działające w częstotliwości 5 GHz są dostępne sporadycznie. Kolejną rzecz, którą powinniśmy sprawdzić to, aby przepustowość łącza Wi-Fi była na poziomie 300 Mb/s, a siła anten Wi-Fi powyżej 15 dBi.

Jeżeli jednak z jakichś powodów mimo dobrego routera nasz sygnał WiFi nadal będzie zbyt słaby aby nasz monitoring działał stabilnie należałoby rozważyć zastosowanie poważniejszego extendera (wzmacniacza) sygnału. Jako wzmacniacz sygnału bezprzewodowego bardzo dobrze się sprawdzają repeater TP-LINK AC1750 RE450 TP-LINK AC1750 RE450 do użytku wewnętrznego lub TP-LINK CPE do użytku zewnętrznego. Zewnętrzne nadajniki mogą być stosowane jako punkty dostępowe, które wg. producenta mogą zwiększyć zasięg naszej bezprzewodowej sieci nawet do 2km ( póki co testowaliśmy takie rozwiązania na 100 m, a w przypadku zastosowania kompletu – tj. 2 sztuk przy odpowiedniej konfiguracji mogą stworzyć most radiowy (AirMAX), którego zasięg może osiągać nawet 5 km.

Na rynku są dostępne anteny zarówno dookólne jak i panelowe dostępne również w naszej ofercie, które przykręcamy w miejsce gniazda antenowego naszego urządzenia ( np. naszej kamery Wi-Fi ). Anteny dookólne stosujemy w przypadku gdy mamy niewielką odległość od routera, a zakłócenia występują z powodu przeszkód ( np. ścian). Anteny panelowe rekomendowane są zazwyczaj w przypadku dystansu kilkudziesięciu metrów.

Anteny takie zazwyczaj pracują w paśmie 2,4 GHz – 2,48 GHz – 2,5 GHz i umożliwiają wzmocnienie sygnału z kamer o słabszej mocy do około 8 dBi. Ciężko określić ile metrów zasięgu można zyskać dzięki takim urządzeniom, ponieważ jest to kwestia ilości oraz struktury przeszkód po drodze, a także mocy samego nadajnika (routera), jednak na pewno jest to tanie i na niedużych odległościach, dobre rozwiązanie. Trzeba pamiętać jednak, że nie każdy producent daje nam możliwość wymiany anteny. Przed zakupem nowej anteny należy sprawdzić, czy uda nam się odkręcić starą, potwierdzić średnicę złącza SMA i sprawdzić, czy mamy męskie, czy żeńskie złącze.

 

Rodzaje złącz SMA

Jeżeli żadne powyższych rozwiązań nie jest dostępne lub nie spełnia oczekiwań, pozostaje nam jedynie położenie przewodów.

Ładowanie...