Jaki rejestrator

Czyli na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając naszą nową nagrywarkę.

Tak samo jak w przypadku kamer do monitoringu w przypadku wybierania rejestratora CCTV należy sobie odpowiedzieć na parę istotnych pytań. Między innymi :

 • Czy szukamy rejestratora do posiadanego już przez nas systemu monitorującego ( zepsuł się stary, a może po prostu chcemy dokonać modernizacji istniejącego systemu), czy poszukujemy czegoś do zupełnie nowego kompletu urządzeń?

Przy szukaniu czegoś na wymianę dla starszego sprzętu należy sprawdzić wszelkie dostępne nam informacje dotyczące obecnie posiadanego systemu. Rodzaj systemu ( analogowy, sieciowy, hybrydowy ), marka urządzeń, modele. Te dane są niezwykle istotne jeżeli chodzi o dobór dodatkowej kamery ze względu na to że wbrew pozorom mimo protokołu ONVIF, nie wszyscy producenci chcą aby ich urządzenia były kompatybilne z urządzeniami innych producentów.

 • Ile docelowo nasz rejestrator będzie musiał obsłużyć kamer ?

Często na początku kupujemy mniejszą ilość kamer, jednak po pewnym czasie nabieramy chęci na rozszerzenie naszego zestawu. Dobrze jest już na początku przemyśleć tą sprawę ponieważ urządzenia rejestrujące mają ograniczoną ilość kanałów i nie da się tego później rozszerzyć ( w takich sytuacjach zazwyczaj niezbędne jest dokupienie kolejnego rejestratora ).

Rejestratory w zależności od marki i rodzaju mają różną ilość kanałów, ale większość producentów może nam zaproponować :

 • Rejestratory 4 kanałowe
 • Rejestratory 8 kanałowe
 • Rejestratory 16 kanałowe

Do większych lokalizacji np. hal produkcyjnych, dużych sklepów, parkingów podziemnych itp. niektórzy z producentów są w stanie nam zapewnić :

 • Rejestratory 32 kanałowe
 • Rejestratory 64 kanałowe
 • Rejestratory 128 kanałowe
 • Rejestratory 256 kanałowe
 • Powinniśmy również się zastanowić jakiej rozdzielczości kamery ma obsługiwać nasza nagrywarka?

Jest to istotna kwestia ponieważ każdy rejestrator ma ograniczenia odnośnie obsługiwanych rozdzielczości i może nam np. uniemożliwić podgląd z nowej kamery którą kupimy sobie 2 miesiące po zakupie rejestratora ( ewentualnie można próbować obniżyć rozdzielczość kamery – zależy to od rodzaju naszego systemu ). Może również zaistnieć sytuacja odwrotna, będziemy mieli np. system analogowy, kamery z rozdzielczością mierzoną w liniach telewizyjnych ( TVL ) – w przypadku takich systemów należy bardzo uważać i dokładnie sprawdzić czy upatrzony przez nas rejestrator będzie obsługiwał taki rodzaj kamer i czy obsłuży takie rozdzielczości jakie mają posiadane przez nas kamery.

Urządzenia do CCTV są cały czas ulepszane dzięki czemu zarówno kamery jak i rejestratory są w stanie przetwarzać obraz w wyższych rozdzielczościach. W chwili obecnej maksymalną obsługiwaną rozdzielczością przez rejestratory na Polskim rynku jest 12 Mpx.

 • Do czego ma służyć nasz rejestrator?

Zarówno w internecie jak i w sklepach stacjonarnych możemy spotkać się z przeróżnymi urządzeniami. Najtańsze urządzenia posiadają tylko podstawowe funkcje np. możliwość ustawienia harmonogramu nagrywania czy nagrywanie tylko w przypadku wykrywania ruchu ( w wielu przypadkach tylko takie funkcje nas interesują ). W miare jak rośnie cena rejestratora, zazwyczaj idzie za tym też funkcjonalność. W rejestratorach z wyższych półek możemy zobaczyć takie funkcje jak detekcja twarzy, przekroczenie linii, wykrycie intruza.

Ładowanie...