Rejestratory WI-FI

Rejestratory WI-FI podłączane są do sieci monitoringu przy wykorzystaniu sieci bezprzewodowej. Transmisja wideo z kamer do rejestratora odbywa się zatem bez konieczności prowadzenia kabla sieciowego. W tego typu zestawach z łatwością można podłączać kolejne kamery, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Zalety rejestratorów WI-FI

Konfiguracja urządzeń tego tupu jest bardzo prosta i nie wymaga posiadania profesjonalnych umiejętności. Montaż można przeprowadzić samodzielnie, tym bardziej, że kamery również nie wymagają doprowadzania kabla sieciowego.

Standardowo istotna jest kompresja obrazu, dzięki której zapisane dane nie będą zajmowały zbyt wiele miejsca na dysku. Najlepsza będzie h.264 oraz h.265. Dla wielu Klientów niezwykle ważny jest elastyczny dostęp do obrazu rejestrowanego z kamer. Jest on widoczny nie tylko na komputerze, ale także na urządzeniach mobilnych, jak telefon lub tablet. Pozwala to na swobodne kontrolowanie tego, co dzieje się w gospodarstwie domowym, firmie czy w lokalu użytkowym. Wiele osób korzysta z takiego rozwiązania, aby również np. obserwować zwierzaki pozostawione w domu lub na podwórku.

Wśród zalet warto również podać niższy koszt zamontowania systemu do monitoringu. Dlatego tak często korzystają z niego osoby prywatne w domach. W takich warunkach ewentualne zakłócenia w sygnale WI-FI nie są takim dużym problemem, jak wykonywanie montażu kamer IP POE.

Warto pamiętać o tym, że wszystkie elementy systemu bazującego na bezprzewodowym sygnale internetowym muszą znajdować się w zasięgu działania WI-FI. Dlatego wykonując montaż należy dokładnie sprawdzić, jaki ten zasięg jest oraz jakie będzie najbardziej optymalne umieszczenie routera i rejestratora w domu. Powinien on być w miejscu bezpiecznym, do którego dostępu nie mają nie tylko dzieci, ale również wszelkie osoby niepowołane.

Rejestratory WI-FI - powiększanie zestawu do monitorowania

Monitoring w którym wykorzystuje się bezprzewodową sieć internetową jest chętnie stosowany w miejscach, w których stawia się na prostą obsługę oraz swobodę w powiększania zestawu o kolejne kamery.

Wybierając rejestrator WI-FI, należy jednak zwrócić uwagę, ile kamer jest on w stanie obsługiwać. Od tego będzie zależeć, czy w przyszłości swobodnie podłączymy do niego kolejną, jeżeli będzie taka potrzeba. Do użytku domowego wystarczyć może urządzenie obsługujące do 4 kamer. Przy nieco bardziej rozbudowanych systemach może to być np. 8 urządzeń działających bezprzewodowo. Pamiętajmy, że konkretny rejestrator będzie obsługiwał ograniczoną liczbę kanałów. O ile wybór monitoringu IP WI-FI daje nam stosunkowo dużą swobodę w podłączaniu kolejnych kamer, o tyle nie jest to takie oczywiste z punktu widzenia możliwości rejestratora. Dlatego przed zakupem warto rozważyć, o ile kamer w przyszłości ewentualnie powiększymy dany system monitoringu.

WI-FI i swoboda działania

Warto zwrócić uwagę na to, że w pełni bezprzewodowe kamery nie są w żaden sposób podłączone do sieci za pomocą kabla. Z rejestratorem łączą się za pomocą sieci WI-FI, a energię pobierają z wbudowanego akumulatora. Taki rodzaj monitoringu jest bardzo mobilny, co pozwala na dużą swobodę działania. Aby był on efektywny, zwykle nie nagrywa obrazu w trybie ciągłym. Taka praca sprawiłaby, że akumulator szybko by się wyczerpał. Obraz jest zatem zapisywany dopiero po wykryciu ruchu. Daje to wiele możliwości do wykorzystania kamery. Może np. służyć za elektroniczną nianię, podczas gdy rodzice np. wychodzą do ogrodu, gdy dziecko śpi. Mogą wtedy nie tylko je usłyszeć, ale też na urządzeniu mobilnym podejrzeć, czy przypadkiem maluch nie wyszedł po cichu z łóżeczka i nie rozpoczął wędrówki po domu.

W skrócie – można łatwo zauważyć, że rejestratory WI-FI wraz z kamerami pracującymi w tym systemie są najczęściej wybierane do monitorowania niedużych obszarów – domów oraz niedużych biur. Zapewniają elastyczność, nieduży koszt wyjściowy oraz łatwość w obsłudze sprzętu. Dlatego doskonale radzą sobie z nim laicy i osoby nieobeznane z systemami internetowymi.