Zestaw monitoringu WiFi - Rejestrator wifi czy zestaw z routerem Wifi?

Zestaw monitoringu WiFi - Rejestrator wifi czy zestaw z routerem Wifi?

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest zestaw monitoringu WiFi?

2. Gdzie zestaw WiFi sprawdzi się najlepiej?

3. Argumenty przemawiające za wyborem rejestratora WiFi.

4. Argumenty przemawiające za wyborem rejestratora IP i routera WiFi.

5. Co wybrać? Podsumowanie.

 

1. Czym jest zestaw monitoringu wifi?

Zestawem monitoringu WiFi określamy grupę kamer służących do monitorowania określonego obszaru, działających bezprzewodowo i współpracujących z urządzeniem umożliwiającym nagrywanie obrazu. Najczęściej stosowanymi zestawami są: rejestrator WiFi +  kamery WiFi lub rejestrator IP + router WiFi + kamery WiFi.

2. Gdzie zestaw WiFi sprawdzi się najlepiej?

 

3. Argumenty przemawiające za wyborem rejestratora WiFi.

- Rejestrator WiFi spełnia jednocześnie funkcję urządzenia rejestrującego obraz, jak i routera WiFi.

- Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość korzystania z wewnętrznej sieci WiFi rejestratora, w której pracują kamery, co zapewni nam szybką i bezkolizyjną pracę całego systemu monitoringu i nie zakłóci pracy innych urządzeń wykorzystujących naszą domową sieć WiFi (telefon, laptop, tablet, telewizor itp.).

- Rejestrator posiada dwie dokręcane anteny WiFi, dzięki czemu zasięg WiFi osiąga nawet do 50 metrów w otwartej przestrzeni. Istnieje także możliwość użycia innych zewnętrznych anten
w przypadku potrzeby zwiększenia zasięgu WiFi.

- Rejestrator WiFi stosuje się głównie w mniejszych sieciach monitoringu (do 4 kamer).

 

 

4. Argumenty przemawiające za wyborem rejestratora IP i routera WiFi.

- Zestaw ten składa się z dwóch oddzielnych urządzeń: rejestratora zapisującego obraz z kamer i routera łączącego kamery i rejestrator.

- Umożliwia to nam dużą swobodę w konfiguracji wszystkich urządzeń monitoringu w sieci domowej. Innymi słowy tak skonstruowany  zestaw zapewnia nam możliwość konfigurowania parametrów każdej z kamer oraz rejestratora i routera, a będzie to nam potrzebne w przypadku gdy np. będziemy chcieli w kamerze włączyć funkcję śledzenia postaci.

- Zaletą tego rozwiązania jest niezależna sieć WiFi z routera z zestawu, działająca we własnym zakresie, oddzielona od naszego domowego WiFi.

 

 

- Rejestrator IP i router WiFi stosuje się głównie w większych sieciach monitoringu (powyżej 4 kamer).

 

 

5. Co wybrać? Podsumowanie.

Jeżeli potrzebujemy oddzielnej sieci dla naszego monitoringu, to oba zestawy sprawdzą się w tej materii, jednakże wyraźną różnicą pomiędzy dwojgiem tych rozwiązań jest łatwość dostępu dla poszczególnych urządzeń w sieci – dla routera WiFi dostęp do każdego z osobna, dla rejestratora WiFi – dostęp do kamer, jest osiągalny wyłącznie z poziomu rejestratora.

Rejestrator WiFi jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy, aby nie zajmował on dużo miejsca w docelowym usytowaniu. Nie wymaga żadnego dodatkowego urządzenia do działania, bo spełnia jednocześnie funkcję urządzenia rejestrującego obraz, jak i routera WiFi. Router WiFi i rejestrator IP zaś, działają jako dwa niezależne od siebie urządzenia i muszą być połączone kablowo.

Bazując na możliwościach użycia innych anten WiFi dostępnych na rynku, większą swobodę w ich zastosowaniu uzyskamy wykorzystując rejestratory WiFi, gdyż jego anteny są odkręcane, a zatem mamy łatwość ich podmiany na te z większym zasięgiem WiFi. Takiej opcji większość routerów WiFi niestety nie posiada i nie ma możliwości ich wymiany (producenckie, nieodkręcane).

Jeśli wszystkie urządzenia zestawu do monitorowania są rozmieszczone w większej odległości od siebie, a my potrzebujemy elastyczności i uniwersalnej obsługi tych urządzeń, to taką funkcjonalność da nam rejestrator podłączony kablowo do routera WiFi oraz kamery działające bezprzewodowo w sieci routera WiFi. Optymalnym miejscem routera WiFi jest usytuowanie go
w centrum sieci bezprzewodowej, natomiast z kolei rejestrator może znajdować się w większej odległości od tej sieci, w wygodnym dla nas miejscu.

Najczęściej stosowanymi w praktyce rozwiązaniami z użyciem rejestratora WiFi są mniejsze zestawy (do 4 kamer), przy czym należy także wziąć pod uwagę 2 ważne cechy rejestratorów: maksymalna liczba kanałów (kamer) oraz maksymalna rozdzielczość; te funkcje wpływają na tzw. przepustowość, która dla rejestratorów WiFi wynosi średnio ok. 80MB.

W przypadku użycia zestawów dedykowanych do obsługi większych sieci monitoringu (powyżej 4 kamer), zalecamy rejestrator IP wraz z routerem WiFi. W takim zestawie stabilność i szybkość działania wszystkich urządzeń jest w mniejszej mierze uzależnione od samej przepustowości rejestratora. Oznacza to, że rejestrator IP w połączeniu z dobrej klasy routerem z tą samą przepustowością co rejestrator WiFi będzie działał szybciej i stabilniej. Między innymi z tego właśnie powodu takie zestawy są używane do większych sieci monitoringowych.

Ładowanie...