Kamery LPR

Bardzo często spotykamy się z pytaniami dotyczącymi odczytywania numerów tablic rejestracyjnych pojazdów; Klienci pytają czy wystarczy zwykła kamera w dobrej rozdzielczości, czy potrzebny jest bardziej specjalistyczny osprzęt.

 

Odpowiedź nie jest łatwa. Z jednej strony - wystarczy odpowiednio zamontowana kamera w dobrej rozdzielczości; z drugiej strony - potrzebna bedzie już kamera ze specjalistycznej serii.

Aby zobaczyć...

Przy zachowaniu odpowiedniego kąta, odległości i odpowiednich warunków oświetleniowych - zwykłe kamery CCTV bedą w stanie zarejestrować obraz w taki sposób, że odczyt numerów tablicy będzie możliwy. Z uwagi na fakt, iż zwykłe kamery do monitoringu nie są zaprojektowane do tego typu zadań - użytkownika czeka żmudny proces przeglądania nagrań w poszukiwaniu klatki video na której tablica będzie widoczna w czytelny sposób i zrobienie zdjęcia, tudzież pobranie tego typu nagrania. Dodatkowo, w warunkach nocnych, nawet przy zastosowaniu lamp doświetlających światłem widzialnym szanse na zarejestrowanie czegoś więcej niż białej plamy w miejscu rejestracji są dość nikłe a przy oświetleniu IR praktycznie zerowe.

Tu w sukurs przychodzi nam kamera specjalnie stworzona do tego, i tylko tego celu - kamera z serii LPR.

Zobaczyć to nie wszystko

Kamery z serii LPR nie są przeznaczone do rejestracji obrazu ogólnego, nie powinniśmy ich używać jako kamery obserwującej podwórko na tyłach naszego domu. Są to kamery przeznaczone do rejestracji numerów tablic rejestracyjnych pojazdów.

Kamery z serii LPR wyposażone są w szereg mechanizmów umożliwiających ich implementację w środowiskach domów inteligentnych, systemów alarmowych i specjalistycznych systemów monitoringu. Większość nowych modeli kamer LPR wyposażona jest już w slot na kartę MicroSD, dlatego też kamery tego typu mogą działać niezależnie.

Dzięki kamerom z serii LPR proces rejestracji numerów tablic oraz odbywa się automatycznie, nie trzeba tu godzinami przeszukiwać archiwum nagrań bo cała lista zarejestrowanych tablic dostępna jest po kilku kliknięciach myszą.

Jak to działa ?

Kamery LPR należy montować zgodnie ze sztuką - urządzenie musi być zamontowane na odpowiedniej wysokości przy zachowaniu zalecanego kąta widzenia. Informacje na temat montażu kamer LPR znajdują się w dołączonej do każdego urządzenia instrukcji, należy ich bezwzględnie przestrzegać.

Kamery LPR wyposażono w specjalnie zoptymalizowany inteligentny algorytm, który jest w stanie odczytać znaki tablic (nawet te częściowe), tak jak my czytamy tekst na ekranie. W tym celu tego typu kamera wyposażona jest w specjalnie dobrany obiektyw oraz filtry umożliwiające odczyt tablic nawet w warunkach nocnych, gdy kamera korzysta z podświetlenia IR.

W momencie gdy kamera odczyta numer tablicy rejestracyjnej pojazdu, jest on natychmiast zapisywany w bazie danych systemu monitoringu a algorytmy kamery sprawdzają czy dany numer rejestracji znajduje się na Białej czy na Czarnej Liście, po czym podejmowana jest akcja przypisana dla danego rodzaju wykrycia.

Użytkownik ma tu możliwość konfiguracji wyzwolenia alarmu (lub np. podłączonego szlabanu), powiadomienia w centrum monitoringu, rozpoczęcia zapisu nagrań, etc.

W każdym momencie możemy również wyeksportować listę zarejestrowanych numerów tablic. Możemy wyeksportować zarówno plik w formie tabeli .xls (format Excel) lub w formie zdjęć (.jpg).

Zapraszamy do obejżenia filmu z działania tego typu kamer na naszym kanale YouTube:

Ładowanie...