Kamery WiFi

Coraz więcej osób rozważa chęć użycia kamery w swoim mieszkaniu, domu, bliskiej okolicy czy działce lub domku letniskowym. Wynika to z chęci wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa, konieczności zabezpieczenia mienia  czy wreszcie także swego rodzaju „mody”, gdyż dostępność oraz ceny kamer na rynku polskim jest dużo większa niż kilka lat temu. Planując zakup kamery warto dobrze zastanowić się nad tym, jaką kamerę kupić, a do tego należy wcześniej zaplanować gdzie chcialibyśmy ją umieścić, na co miałyby „patrzeć” i jaką mamy infrastrukturę techniczną w tym miejscu (gniazdka zasilające, gniazdka sieci internetowej). W ogromnej większości wybór pada na kamery bezprzewodowe pracujące w sieci WiFi, dlatego też warto zastosować się do poniższych porad, aby ostateczny wybór kamery oraz miejsca jej pracy okazał się „trafiony w dziesiątkę”.

SPRAWDŻ ZASIĘG SWOJEJ SIECI WIFI W PLANOWANYMMIEJSCU MONTAŻU KAMERY

Kluczowym aspektem jest weryfikacja czy miejsce, w którym planujemy zamontować kamerę, oprócz istnienia gniazdka sieci energetycznej, jest „dobrze” pokryte zasięgiem sieci WiFi naszego domowego routera. Najbardziej rzetelnym sposobem na zbadanie „siły” sygnału jest wykorzystanie smartfona – łączymy się nim z naszą siecią WiFi routera domowego i udajemy się w miejsce planowanego montażu kamery. Jeśli jest to np. poddasze, to stajemy dokładnie pod tym miejscem; jeśli jest to np. słup – stajemy obok niego. Wtedy rozpoczynamy test sieci WiFi w tym miejscu – uruchamiamy przeglądarkę internetową w smartfonie i wpisujemy link do filmu z kamery Zintronic P5 Light o rozdzielczości 5 Megapikseli:  https://www.youtube.com/watch?v=aIxzMiXhomM (w ten sposób zasymulujemy sytuację, jakby kamera wisiał w tym miejscu, a my na smartfonie obserwujemy z niej podgląd na żywo). Ważne, aby odtwarzany plik był w rozdzielczości maksymalnie zbliżonej do rozdzielczości naszej kamery, dlatego należy uruchomić rozdzielczość tak jak na poniższych obrazach:

Po ustawieniu właściwej rozdzielczości sprawdzamy: jeśli film odtwarzany jest płynnie, bez żadnych zacięć, zatrzymań, buforowania, oznacza, że to warunki sieci WiFi domego routera będą wystarczające do stabilnej pracy kamery, czyli podglądu na żywo oraz odtwarzania nagrań przy pomocy telefonu i dedykowanej aplikacji.

W przypadku jednak, gdy odtwarzany film będzię się zacinał i płynność filmu będzie mocno zaburzona, oznaczać to będzie, że sygnał WiFi jest zbyt „słaby” i należy to poprawić, Jeśli nie ma możliwości, aby kamerę połaczyć kablem internetowym, musimy zastosować inne formy wzmocnenia zasięgu WiFi.  Jakie? Piszymy o tym w dalszej części artykułu.

Bardzo istotnym elementem, który będzie warunkował poprawną i płynna pracę naszej kamery, jest prędkóść łącza internetowego posiadanego w domu. W celu zapewnienia możliwości uzyskania podglądu na żywo czy odtwarzania nagranych plików video, nasze łącze internetowe powinno umożliwiać wysyłanie danych (upload) z prędkościa min. 2 Mb/s – nie mylić z download, czyli odbieranie danych, która zazwyczaj jest większa niż upload. W tym celu należy sprawdzić jakie parametry ma łącze internetowe używając popularnej strony do testowania – www.speedtest.pl:

Jeśli test kilkukrotny pokazuje wartość powyżej 3 Mb/s, kamera powinna pracować w naszej stabilnie i prawidłowo udostępniać podgląd na żywo oraz nagrane zdarzenia.

ROUTER, WZMACNIACZ, A MOŻE ANTENA?

Warto zacząć od sprawdzenia parametrów posiadanego przez nas routera. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Częstotliwość pracy powinna być na 2,4 GHz (router może obsługiwać także dodatkową częstotliwość 5 GHz, jednak na rynku ogromna większość kamer pracuje na zakresie 2,4 GHz), a zalecana przepustowość łącza powinna być przynajmniej na poziomie min. 150 Mb/s. Jeśli nasz router nie posiada takich parametrów, warto roważyć zakup nowego sprzętu. Polecamy sprawdzone i niezbyt drogie urządzenia TP-LINK modele ARCHER C6 oraz TL-WR940N:

W sytuacji, gdy nasz router spełnia te minimalne wymagania, musimy rozważyć zastosowanie dodatkowego urządzenia o nazwie repeater, czyli wzmacniacza WiFi. Możemy je zastosować zarówno wewnątrz mieszkań, pomieszczeń lub na zewnątrz (montaż na słupie, ścianie itp.). O ile wewnątrz raczej problemu z zapewnieniem zasilania nie będzie, o tyle jeśli chcemy umieścić nasz wzmacniacz mniej więcej w połowie drogi pomiędzy routerem a kamerą, musimy od razu pomysleć o zapewnieniu zasilania w tym miejscu, bo bez tego urządzenie będzie bezużyteczne. Do zastosowań wewnętrznych polecamy dobrze działające urządzenie TP-LINK AC1750, do zewnętrznych – TP-LINK CPE210:

Możemy użyć także anteny np. panelowej, którą podłączamy w miejsce anteny dokręcanej do kamery, a która umozliwia montaż w miejscu wyżej niż kamera lub przesuniętej w bok względem niej, bo mamy 3 metrowy przewód łączący antenę z kamerą. Przykładowa antena do zastosowań na zewnątrz, to antena panelowa ATK-P1.

MAM KAMERĘ, JAK SPRAWDZIĆ SIŁĘ SYGNAŁU?

Kiedy dokonaliśmy już zakupu, zainstalowaliśmy aplikację do naszej kamery, zawiesiliśmy i skonfigurowaliśmy kamerę, aby pracowała w naszej domowej sieci WiFi, ale zaobserwowaliśmy, że ostatnio podczas podlądu na żywo oraz przy odtwarzaniu nagrań przez aplikację, obraz wyraźnie się zacina. Wtedy warto przenieść nagranie na komputer lub laptop i uruchomić nagranie za pomocą odtwarzacza mutlimedialnego. Jeśli nagranie będzie odtwarzane płynnie, będzie to świadczyć o tym, że to jednak problem leży na drodze komunikacji bezprzewodowej, czyli pomiędzy kamerą a routerem mamy najpewniej spadek siły sygnału WiFi. Jak to wtedy szybko sprawdzić?

W przypadku kamer seri A i P, czyli A5 WiFi, P5 Light, P5 czy P5 Pro używamy aplikacji CamHiPro i to z jej pomocą sprawdzimy, z jaką siła sygnału mamy połączone nasze urządzenia. W ustawieniach ogólnych wybieramy „Ustawienia WiFi”, klikamy w baner ”Dostępne sieci WiFi” i wyświetli się nam lista sieci:

Jeśli nasza sieć, tak jak załączonym przykładzie pokazuje siłę sygnału poniżej 70% (w tym przypadku zaznaczono sieć o sile sygnału 50%), to zdecydowanie wymaga ona wzmocnienia. Wtedy musimy rozważyć jedną z opcji opisanych powyżej, aby uczynić komunikację kamery z routerem płynną i pozbawioną zacięć.

W momencie kiedy zastosowanie żadnego z proponowanych rozwiązań okaże się niemożliwe, jedyną opcją pozostanie rozważenie rozprowadzenia przewodu internetowego od routera do kamery.

Ładowanie...