Zestaw monitoringu PoE

Zestaw monitoringu PoE

Zestawy do monitoringu składające się z rejestratora oraz kamer oparte o zasilanie i komunikację wykorzystujące jedynie tzw. skrętkę internetową, są najczęściej i najchętniej wykorzystywanymi w praktyce sprzętami stosowanymi do ochrony mieszkań, domów czy posesji. Zanim omówimy rozwiązania stosowane w praktyce, polecamy zapoznanie się z naszym artykułem, w którym wyjaśniamy najważniejsze pojęcia i zasady stosowane w technologii zasilania PoE: https://zintronic.pl/blog/opis-funkcji-kamer/czym-jest-zasilanie-poe

 

Zestawy do monitoringu wykorzystujące technologię zasilania PoE możemy podzielić na dwa rodzaje:

1. Rejestrator IP z wbudowanym switchem PoE

2. Rejestrator IP z zewnętrznym switchem PoE

 

 

1. Rejestrator IP z wbudowanym switchem PoE

Przykładowy schemat zestawu do monitoringu z rejestratorem IP z wbudowanym switchem PoE

Rejestrator tego typu działa jak zwykły rejestrator IP, jednakże ma dodatkowo wbudowany switch PoE, do którego podłączamy kamery (jak na rysunku powyżej). Niewątpliwą zaletą tego typu sprzętu jest możliwość podłączenia kamery jednym przewodem. Nie musimy się martwić o montaż dodatkowych gniazd zasilających dla kamer. Konfiguracja zestawu PoE jest znacznie prostsza w porównaniu do innych typów rozwiązań. Wystarczy upewnić się, że włączona jest automatyczna konfiguracja parowania kamer (jak na obrazku poniżej) i podłączyć kamery do rejestratora.

Po podłączeniu kamery do jednego z wolnych portów PoE, kamera uruchomi się i automatycznie zostanie przydzielony jej adres IP, który zostanie także ustawiony w kanale rejestratora, odpowiadającemu gniazdu rejestratora. Taka konfiguracja będzie skuteczna tylko w przypadku kompatybilnych sprzętów. Rejestratory Zintronic zapewniają taką automatyczną konfigurację w przypadku kamer Zintronic z serii B i D.

Jedną z dodatkowych i użytecznych funkcji jest monitorowanie poboru prądu na konkretnym gnieździe rejestratora. Pozwala to na diagnostykę połączenia kamery z rejestratorem, a także samej kamery. Jeśli wystąpią jakieś problemy z kamerą, można porównać pobór prądu z innymi egzemplarzami kamer tego samego modelu.

Atutem wykorzystania rozwiązania rejestratora z portami PoE jest połączenie urządzeń zestawu tylko jednym przewodem, tzw. „skrętką” czyli przewodem internetowym i dzięki temu nie musimy używać zasilaczy do kamer, o czym wspominaliśmy nieco wcześniej. To z kolei pozwala oszczędzić dodatkowe miejsce, które możemy zagospodarować według własnego uznania.

Rejestrator wyposażony we wbudowany switch PoE posiada dodatkową zaletę w postaci tworzenia własnej wewnętrznej sieci, wydzielonej od głównej sieci lokalnej. Dzięki takiemu połączeniu kamery nie generują w głównej sieci lokalnej wzmożonego ruchu, zwiększając zużycie zasobów routera, co przekłada się na prędkości i opóźnienia w domowej sieci.

 

2. Rejestrator IP z zewnętrznym switchem PoE

Przykładowy schemat zestawu z rejestratorem IP z zewnętrznym switchem PoE

W takim zestawie do monitoringu pojawia się zewnętrzny switch PoE jako dodatkowy element, który musi także znaleźć swoje miejsce w całym zestawie. Jednak właśnie to daje nam możliwość montażu switcha PoE w dogodnym dla nas miejscu, np. w piwnicy czy na strychu, co z kolei pozwala na umieszczenie całego okablowania do kamer w innym miejscu niż to, w którym będzie umiejscowiony rejestrator. Analogicznie jak w rozwiązaniu rejestratora z wbudowanymi portami PoE, w tym zestawie także łączymy urządzenia jednym przewodem typu skrętka internetowa.

Switch PoE posiada wyraźnie oznaczone porty, które wskazują miejsca na podłączenie urządzeń PoE (złącza PoE) oraz podłączenie do innych urządzeń sieciowych (złącza uplink) tj. router czy inny switch PoE. Przykładowe oznaczenie switcha PoE przedstawiamy poniżej:

Rejestrator jak i switch są to urządzenia elektroniczne, wrażliwe na wszelkie nieprawidłowości w sieci elektrycznej. Podobnie jak inne urządzenia elektroniczne mogą one w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń ulec uszkodzeniu. W przypadku zestawu składającego się z rejestratora i zewnętrznego switcha PoE, jeśli jedno z tych urządzeń ulegnie uszkodzeniu, koszt wymiany pojedynczego uszkodzenia będzie mniejszy, aniżeli koszt wymiany rejestratora z wbudowanym switchem PoE. Ponadto jeśli uszkodzeniu ulegnie sam switch PoE, wszystkie nagrania na dysku twardym rejestratora pozostaną nienaruszone.

Elementy takiego zestawu mogą być elastycznie wymieniane lub dokładane, dotyczy to zarówno rejestratora – kiedy zajdzie potrzeba rozbudowy systemu monitoringu o dodatkowe kamery, a obsługiwana liczba kanałów będzie już zbyt mała i konieczne będzie zastosowanie innego, nowego modelu rejestratora;  a także switcha PoE – kupujemy kolejny element i wraz z dodatkowymi kamerami łączymy z poprzednim switchem w tej samej sieci (jak na poniższym obrazie).  Innymi słowy ewentualna wymiana rejestratora na inny o większej liczbie dostępnych kanałów nie powoduje konieczności wymiany switcha PoE, a do istniejącego zestawu możemy podłączyć kolejny switch PoE, niekoniecznie w tej samej lokalizacji.

Wybór i zastosowanie któregoś z omówionych zestawów w praktyce jest indywidualną kwestią użytkownika. W obu jednak przypadkach w pełni wykorzystamy zalety takiego rozwiązania polegające m.in.:

- na użyciu mniejszej liczby przewodów niezbędnych do wykonania prawidłowej instalacji monitoringu, co z kolei przyspieszy jego montaż;

- umożliwieniu montażu kamer w miejscach, gdzie doprowadzenie niezależnego zasilania będzie niemożliwe lub mocno ograniczone;

- prosta architektura zestawu monitoringu pozwala na elastyczną jego rozbudowę w dowolnym momencie;

- zapewnieniu zdalnego dostępu do wszystkich kamer ujętych w zestawie monitorowania przy użyciu aplikacji mobilnej na telefony z systemem Android oraz iOS, a także programu na komputery z systemem Windows czy MacOS.

Wspominaliśmy wcześniej o tym, że obciążenie sieci domowej w sytuacji kiedy używamy rejestratora PoE jest najczęściej mniejsze niż rejestratora z zewnętrznym switchem PoE i dla zobrazowania statystyk sieciowych obu zestawów przedstawiamy przykładowe dane ruchu sieciowego:

- dla rejestratora PoE:

Omówione przykłady zestawów monitoringu opartych na technologii PoE oferują konkretne korzyści, które staraliśmy się wykazać w tym artykule. W praktyce zestawy PoE stanowią większość używanych systemów do monitorowania w porównaniu do zestawów WiFi, jednak ostateczny wybór pozostawiamy użytkownikowi, licząc na to, że nasze podpowiedzi okażą się przydatne i pomocne w podjęciu decyzji.

Ładowanie...