Kamery Monitoring

Kamery Monitoring

Coraz częściej zastanawiamy się nad tym jak zapewnić bezpieczeństwo naszego domu czy firmy. Jednym z najczęściej wybieranych form zabezpieczenia są kamery Monitoring ważnego dla nas obiektu nie musi od razu kosztować kilku tysięcy złotych. W niektórych przypadkach systemem monitoringu będziemy mogli nazwać również jedną kamerę z karta pamięci. Taki system możemy już mieć za 250 zł. Z drugiej zaś strony systemy do monitoringu ip na 4 kamery z najbardziej popularną rozdzielczością 5 mpx zaczynają się od 1500 zł.

W poniższym artykule omówimy główne parametry nad którymi powinniśmy się zastanowić przy wyborze kamer do monitoringu:

  • maksymalna ilość kamer
  • miejsce instalacji 
  • rozdzielczość kamer
  • zasięg oświetlenia podczerwieni
  • kompatybilność z innym kamerami lub rejestratorem.

Maksymalna ilość kamer

Pierwsze pytanie, które zawsze zadajemy klientom brzmi: Ile maksymalnie kamer chciałby Pan/Pani mieć w przyszłości w tej lokalizacji? Dlaczego jest to najważniejsze pytanie? Dlatego, że znając odpowiedź na nie, wiemy czy potrzebujemy zakupić rejestrator oraz  jeśli tak to ile kamer powinien obsłużyć.  Znając ilość kamer możemy oszacować jaki okres będziemy mogli cofnąć się wstecz i przejrzeć nagrania. Dzięki temu wiemy czy mamy wybrać dysk 1TB czy 4TB, a może 8 TB. Powyższe odpowiedzi pozwolą nam poznać koszt naszego zestawu. Wówczas zazwyczaj zderzają się oczekiwania z wielkością posiadanego budżetu.

Miejsce i sposób instalacji

Czy w budynku, w którym chcemy zamontować monitoring są już położone kable? Jeśli są to jakie? Czy na każdy kabel LAN (komputerowy) nadaje się do podłączenia na nim kamer PoE (standard pozwalający na przesłanie zasilania i obrazu w jednym kablu)? Niestety nie każdy. Do instalacji kamer PoE wystarczy kabel kategorii 5e ale musi mieć 100% miedzi. Nie miedziane kable słabiej przewodzą zasilanie i na odcinkach powyżej 20-30 metrów kamera może się restartować lub w ogóle się nie uruchomi. Jeśli nie ma kabli to powinniśmy spróbować je położyć. Monitoring na dobrej instalacji kablowej będzie zawsze lepszym rozwiązaniem niż wifi.

Czasami jednak mamy budynek, w którym nie ma kabli i nie ma możliwości ich położenia. W takim przypadku trzeba sprawdzić czy router, który posiadamy generuje wystarczający sygnał wifi w miejscu gdzie chcemy ją zainstalować. O tym napisaliśmy już wcześniej artkuł i zainteresowanych zapraszamy do jego przeczytania Kamery WIFI. Nie wystarczający zasięg wifi może spowodować zwiększenie kosztów poprzez konieczność zakupienia anten wzmacniających, extenderów czy wzmacniaczy wifi. 

Inny aspekt to wysokość montażu oraz odległość kamery od monitorowanego obszaru. Czemu to ma znaczenie? Rodzaj zastosowanej soczewki w kamerze ma kluczowe znaczenie. Klienci często nas pytają o zaproponowanie dobrej taniej kamery, która pozwoli na identyfikację obiektu z 40-50 m. Tanie kamery to takie, które są najczęściej sprzedawane. 90% klientów szuka kamer z szerokim kątem, a taki to 109 stopni. Rozpoznawalność twarzy czy tablicy rejestracyjnej w ciągu dnia z kamery 5 mpx w takim przypadku to maksymalnie 15-20 m. Przy kamerze 2 mpx to 8-10 m. W takiej sytuacji aby mieć możliwość w rozpoznania szczegółów z dalszej odległości niż 30 m musimy zainwestować w zoom optyczny regulowany manualnie lub automatycznie. Pięciokrotny zoom automatyczny może zwiększyć cenę naszej kamery nawet 2 -  krotnie.

Rozdzielczość kamer

Dlaczego rozdzielczość kamery ma takie znaczenie w monitoringu? Jest kilka powodów. Przede wszystkim im wyższa rozdzielczość kamery tym obraz jest ostrzejszy i wyraźniejszy. Ale nie tylko. Przy większych rozdzielczościach musimy zastosować rejestrator z bardziej zaawansowanym procesorem aby mógł sobie poradzić z zapisem i odtwarzaniem materiału. Rozdzielczość kamer ma wpływ na  wybór dysku twardego. Przy wyższej rozdzielczości obrazu potrzebujemy szybszego łącza internetowego aby router mógł przesłać nam obraz na telefon.

Należy również wspomnieć przy rozdzielczości o megapikselowych systemach analogowych wysokiej rozdzielczości takich jak AHD / HD-CVI / HD-TVI. Rejestratory hybrydowe w cenie poniżej 1000 zł zazwyczaj   nagrywają obraz z kamer z prędkością poniżej 10 kl/s. Poniżej przykładowe prędkości zapisu z kamer analogowych na rejestratorze.

Rozdzielczość Prędkość zapisu
5 Mpx Max. 6 kl/s
4 Mpx Max. 8 kl/s
3 Mpx Max. 9 kl/s
2 Mpx Max. 15 kl/s

Zasięg oświetlenia podczerwieni 

Tutaj wydawałoby się że sprawa jest prosta. Producent podaje do ilu metrów doświetlają w nocy kamery. Parametry są podawane w metrach i najczęściej występują 20, 30, 40, 50, 60 czy w zawansowanych kamerach obrotowych mamy nawet powyżej 100 m. Musimy jednak wiedzieć, że podczerwień inaczej odbija się od betonu a inaczej od zieleni. Dużo lepiej doświetla się zawsze obszar porośnięty zielenią niż surowy betonowy. Pytanie również czy monitorowany obszar jest w jakiś sposób doświetlony światłem białym czy ulicznym. Jeśli takie występuje to powinno nam wystarczyć doświetlenie około 20m. Jeśli jest brak jakiegokolwiek oświetlenia należałoby się pokusić o wybór kamery z doświetleniem minimum 30 m aby monitorować obszar wokół kamery.

Kompatybilność z innymi kamerami czy rejestratorami

Planując budowanie systemu monitoringu musimy pamiętać, iż różni producenci oferują nam różne kamery Monitoring ma to do siebie, że jego składowe muszą być ze sobą kompatybilne. Większość sprzedawców informuje nas, że jego produkt posiada standard ONVIF więc będzie kompatybilny ze wszystkimi innymi urządzeniami posiadającymi ten standard. Niestety nie jest to takie oczywiste. Po pierwsze są różne wersje tego standardu 1.0, 2 , 2.4. 18, 50. Okazuje się również że duzi producenci tacy jak Hikvision czy Dahua mają swój unikalny protokoły ONVIF. Zdarza się również, że dwa produkty mające ten sam standard ONVIF są niekompatybilne całkowicie lub częściowo z powodu zbyd dużej różnicy w oprogramowaniu. Częściowa niekompatybilność to np. brak nagrywania po detekcji ruch czy brak funkcji kontroli kamer PTZ. Warto przed zakupem kontaktować się ze sprzedawcą i dokładnie się dowiedzieć czy elementy składowe zestawu są kompatybilne.

Ładowanie...