Kamery Obrotowe

Czym są kamery obrotowe:

Kamera obrotowa, nazywana również kamerą PTZ , jest urządzeniem do monitoringu wizyjnego z możliwością obrotu w osi pionowej oraz poziomej. Dzięki ruchomej głowicy urządzenie ma możliwość obserwowania dużo większego obszaru. Kamery te były bardzo często stosowane w monitorowaniu obiektów użyteczności publicznej m.in.: urzędów, szkół, ale również w więziennictwie, bankach czy na dużych parkingach. Od ponad roku kamery obrotowe zyskują coraz większą popularność wśród klientów indywidualnych wykorzystujących je do monitorowania domu, firmy czy działki. W tym artykule opiszemy podstawowe parametry, na które warto zwrócic uwagę przed  podjęciem decyzją o zakupie tego typu kamery. Wbrew pozorom nie jest to prosta decyzja gdyż zewnętrzne kamery obrotowe można znaleźć w internecie w cenach od 150 zł do nawet 50 000 zł.

Obrotowe i Szybkoobrotowe:

Kamery możemy podzielić na obrotowe oraz szybkoobrotowe. Jak można się domyślić, te pierwsze są dużo wolniejsze od tych drugich, dlatego lepiej będą się sprawdzały na monitorowaniu dalszego obszaru, tak aby nadążać za poruszającymi się obiektami. Prędkość obrotu kamery zależy od jakości zastosowanych w niej komponentów. W modelach szybkoobrotowych wykorzystane podzespoły pozwalają na płynne, szybkie niezawodne obracanie się nawet setki tysięcy razy dziennie. 

Zakres obrotu:

W zależności od modelu rozróżniamy urządzenia, które mają określony zakres obrotu (np. jak w przypadku Zintronic P5 jest to 320°  w osi poziomej oraz 90°  w osi pionowej) lub pozbawione są limitu i mogą obracać się dookoła. Kamery obracające się wokół własnej osi wydają się być bardziej praktyczne, gdyż szybciej możemy ją skierować na interesujący nas obszar.

Zoom Cyfrowy i Zoom Optyczny:

W kamerach obrotowych wyróżniamy dwa podstawowe typy przybliżenia obrazu: zoom cyfrowy, czyli powiększenie obrazu odczytanego bezpośrednio przez matrycę za pomocą oprogramowania (wraz z coraz większym przybliżeniem obraz traci na jakości) oraz zoom optyczny w którym, przy pomocy zmiennej ogniskowej możemy powiększyć obraz bez żadnej utraty jakości. W zależności od zamontowanego obiektywu kamera posiada określoną wielokrotność powiększenia (np. razy 4).

Musimy pamiętać o tym, że z zoomu optycznego możemy skorzystać tylko i wyłącznie w czasie rzeczywistym, czyli w momencie, gdy na żywo oglądamy obraz z kamery. Pozwala nam na to mechanizm optyczny zamontowany w urządzeniu. Na zapisanych już nagraniach działa tylko i wyłącznie zoom cyfrowy. Bardzo ważne przed dokonaniem zakupu jest dopytanie sprzedawcy czy oferowana kamera wyposażona została cyfrowy, czy optyczny. Zoom optyczny zawsze będzie powodował, że kamera będzie droższa nawet o kilkaset złotych od kamery stałoogniskowej z zoomem cyfrowym, mimo że, parametry obu urządzeń nie będą różniły się niczym innym.

Inteligentne funkcje:

Bardzo często kamery PTZ posiadają funkcję patrolu, czyli automatycznego poruszania się po wcześniej zaprogramowanej trasie. Urządzenie musi być specjalnie przystosowane do pracy w tym trybie. Obecnie w internecie można znaleźć bardzo wiele ofert kamer z funkcją patrolowania nawet za ok. 200 zł lub mniej. Zastanówmy się więc, czy kamera za tak niską cenę faktycznie może być przystosowana do takiej pracy? Przykładowo, ustawmy cztery punkty patrolowe w kamerze. Przy każdym punkcie kamera zatrzyma się od 2 do 5 sekund. Urządzenie z tak zaprogramowaną sekwencją wykona około 6000 obrotów dziennie. Daje to nam ok. 180 tys. obrotów miesięcznie, czyli ponad 2 mln. w skali roku. Podzespoły w kamerach obrotowych poniżej 2000 zł nie są przystosowane do tak intensywnej pracy. Z naszych testów wynika, że tego typu kamery wytrzymują przy ciągłej funkcji patrol ok. dwóch miesięcy, po czym zaczynają się samoistnie zatrzymywać i nie zawsze reagować na komendę obrotu. Te wady nie występują w profesjonalnych kamerach szybkoobrotowych, za które niestety będziemy musieli zapłacić od ok. dwa, trzy tysiące złotych. Aby, skompensować brak funkcji patrolu w kamerach obrotowych, producenci wprowadzili funkcję śledzenia obiektu. Kamera po wykryciu osoby podąż za jej ruchem aż do momentu wyjścia jej z kadru, a później wraca na wcześniej ustalone miejsce. Taką funkcję można znaleźć w serii kamer P5, P5 Motozoom czy P5 Light. Jest to dużo bardziej skuteczna metoda wykrywania, niż standardowe wykrycie ruchu, wynikające ze zmiany pikseli w obrazie, dzięki czemu generowana jest znikoma ilość fałszywych alarmów.

Doświetlenie w nocy:

W większości przypadków kamery CCTV posiadają zamontowane diody podczerwieni oraz filtr podczerwieni. Elementy te pozwalają nam nagrywać obraz nawet w całkowitej ciemności. Wyróżniamy doświetlenie o różnej mocy, co przekłada się na odległość doświetlanego terenu. Kamera P5 posiada doświetlenie do 40 metrów. Należy pamiętać, że jakość doświetlenia zależy od poprawności montażu kamery oraz samego otoczenia. Każdy obiekt w kadrze wpływa na doświetlenie np. przedmiot zasłaniający strumień podczerwieni lub odbijający go w obiektyw kamery, może skutkować prześwietleniem obrazu. Podczerwień najlepiej doświetla w otwartym terenie, gdzie występuje dużo zieleni (trawa, krzaki).

Ładowanie...