Kamery obrotowe

Siatka Lista

14 produktów

Ustaw kierunek malejący
Siatka Lista

14 produktów

Ustaw kierunek malejący

Kamery obrotowe

Kamery obrotowe są idealnie przystosowane do monitorowania dużych przestrzeni. Sprawdzają się zarówno tam, gdzie obszar jest otwarty, jak i tam, gdzie występuje duże natężenie ruchu. Często spotykane są na terenach przemysłowych, w halach produkcyjnych, parkingach, garażach podziemnych czy ulicach. Jak działa kamera obrotowa? Kamera obrotowa może obracać się w pozycji poziomej oraz pionowej. Dzięki temu rejestruje obraz również z tych miejsc, które nie byłyby możliwe do ujęcia za pomocą obiektywu standardowej kamery IP. W obserwacji rozległych obiektów daje to możliwość precyzyjnego zapisu widoku dużych powierzchni. Z tego powodu są wykorzystywane m.in. w monitoringu miejskim.

Aby kamera obrotowa była jak najbardziej funkcjonalna, wyposażona jest w kilka obiektywów. Zastosowanie zmiennej ogniskowej powoduje, że uzyskuje się bardzo duże zbliżenie, co daje możliwość zaobserwowania dużych szczegółów i rejestrowania niezwykle precyzyjnego obrazu. Dzięki różnorodnym trybom i funkcjonalnościom jest on nagrywany w możliwie jak najwyższej jakości. Można tu wymienić filmowanie w trybie nocnym (w podczerwieni), redukowanie szumu, kompensację tylnego światła i inne.

Kamery obrotowe w zestawie monitoringu

Kamery obrotowe mogą uzupełnić zestaw monitoringu, w którym znajdują się już regularne kamery. Dzięki temu obszar będzie pod jak najlepszą, precyzyjną obserwacją. Kamera obrotowa zostanie wtedy umieszczona tam, gdzie szerokie pole widzenia jest wymagane, np. na placu przed budynkiem czy w hali przemysłowej. Najbardziej efektywne są wtedy, gdy na bieżąco są one kontrolowane przez operatora. Jeżeli ustawione są na działanie zautomatyzowane, mogą pominąć newralgiczne miejsce w momencie, gdy zbierają obraz z innego kierunku.

Jeśli kamera obrotowa jest sterowana manualnie, można wykorzystać ją do przyglądania się sytuacjom, które wyglądają na potencjalnie niebezpieczne lub zapisywać obraz najbardziej w danym momencie istotny. Operator może poruszać kamerą nie tylko w osi poziomej i pionowej, ale też przybliżać obraz i oddalać (jeżeli kamera posiada funkcję zoom).

Jeżeli zamontowany jest zestaw do monitoringu, w momencie, gdy kamera obrotowa jest skierowana jest w określonym kierunku, pozostały obszar nadal znajduje się pod nadzorem innego obiektywu. W ten sposób eliminuje się puste obszary, z których obraz nie byłby zarejestrowany.

Kamera obrotowa w domu

Wiele osób decyduje się na wykorzystanie kamery obrotowej w domowym monitoringu. Posiadając podgląd z monitoringu na tablecie, telefonie lub komputerze przenośnym, można w każdym momencie zobaczyć, co dzieje się w domu lub wokół niego. Pozwala to nie tylko na wykrycie zagrożeń, ale też np. kontrolowanie, co dzieje się zwierzęciem pozostawionym w domu lub z dziećmi, które wróciły ze szkoły. Kamera obrotowa daje możliwość dokładnego zbadania obszaru bez konieczności instalowania rozbudowanego systemu kamer, które są skierowane w różnych kierunkach. Dlatego do podstawowego użytku są zatem doskonale dopasowane.

Rodzaje kamer obrotowych

Ten typ kamer nosi nazwę kamery obrotowe PTZ, co jest skrótem od „pan-tilt-zoom”. Rozróżniamy kamery obrotowe zewnętrzne oraz wewnętrzne. Te, które są wykorzystywane na zewnątrz, muszą oczywiście być odporne na zróżnicowane warunki pogodowe. Mowa tu zarówno o deszczu, jak i wysokich i niskich temperaturach. W trudnych warunkach mogą być również niezbędne wysokie parametry szczelności, ze względu na pył w powietrzu i inne podobne zanieczyszczenia.

Kamery obrotowe - zastosowanie

Ze względu na wiele możliwości w zakresie obserwowania otoczenia, kamery obrotowe są powszechnie wykorzystywane w systemach monitoringu wizyjnego w przestrzeni miejskiej, centrach handlowych i na imprezach masowych. Pozwalają na obserwowanie dużego obszaru i tłumu ludzi, jak również na precyzyjne wychwycenie zdarzeń, które są widocznie dopiero po zbliżeniu obrazu. Dzięki zarejestrowaniu nagrania oraz kontaktowi z odpowiednimi służbami, pozwala to na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia – zarówno tego ze strony ludzi, jak i zjawisk, np. pożaru.